Z czego jest złożone w samochodzie sprzęgło?

Posted on 28/01/2022 7:47am

Sprzęgłem nazywamy zespół części, jakie służą do połączenia ze sobą dwóch wałów. Jest to wał napędowy oraz napędzany. Chodzi tutaj o przeniesienie momentu obrotowego między tymi wałami.


W języku potocznym takim mianem nazywa się sprzęgło.


zniżka


Należy tu wspomnieć, że istnieje wiele typów takich urządzeń. Istnieje zatem niezwykle wiele kryteriów podziału sprzęgieł. Jednym z najważniejszych jest ten, który rozróżnia nierozłączne oraz rozłączne konstrukcje sprzęgła.

Po więcej szczegółów serdecznie zapraszam na tęstronę internetową. Nie wahaj się - polepsz swoją wiedzę na temat omówiony w tekście.

Do konstrukcji nierozłącznych zaliczane są sprzęgła Cardana, które występują również w samochodach. Sprzęgło samochodowe, które łączy skrzynię przełożeń z silnikiem, używane jest w celu rozłączania przekładni i wału wyjściowego oraz Silnika. Ma to zezwolić na płynną zmianę biegów albo na bezpieczne zatrzymanie samochodu. Stosowanie tego typu sprzęgła jest niejako wymuszone przez charakterystykę konkretnego silnika. Ta wymaga zastosowania takiej skrzyni przełożeń, jaka będzie potrzebowała połączenia z jednostką napędową przez sprzęgło. Bez zastosowania sprzęgła samochód gasłby na postoju, natomiast zmiana poszczególnych biegów mogłaby być niemożliwa albo destrukcyjna dla napędowego układu.


zabytkowy samochód
Author: Walter
Source: http://www.flickr.com


Najbardziej popularne sprzęgło samochodowe jest złożone z tarczy ciernej, koła zamachowego, tarczy dociskowej, sprężyny obwodowej oraz mechanizmu wyciskowego. W znajdujących się w samochodach sprzęgłach zamachowe koło jest po stronie motoru, zatem po stronie aktywnej. Po stronie biernej, zatem napędzanej znajduje się tarcza cierna, na którą jest przenoszony moment obrotowy. Następnie trafia właśnie przez wał do skrzyni przełożeń. Kiedy wciskane jest sprzęgło, przekłada się siłę do łożyska wyciskowego, które natomiast ma za obowiązek przenieść go na sprężynę talerzową.
Później ma miejsce rozłączenie sprzęgła, a więc ma miejsce oddzielenie tarczy ciernej oraz koła zamachowego. Sprzęgło cierne działa tak, że gdy wciskamy sprzęgło, przesuwna tarcza dociskowa odsuwana jest od tarczy sprzęgłowej napędzanej.

Tags: Silnik, silniki, napęd, element