W jaki sposób dobrać właściwe ogumienie?

Posted on 30/11/2021 7:17am

Ogumienie stanowi bardzo ważną część każdego pojazdu. Gwarantuje mu dobrą amortyzację podczas użytkowania, jak również chroni koła i inne części pojazdu przed uszkodzeniem. Od poprawnego doboru opon oraz od ich kondycji zależy bezpieczeństwo osób jadących samochodem. Oczywiste jest, że odmienny rodzaj ogumienia wykorzystywany jest w typowych samochodach osobowych, a odmienny przykładowo w ciężarówkach czy maszynach rolniczych.
Caddilac
Author: That Hartford Guy
Source: http://www.flickr.com
Różnica nie polega wyłącznie na wielkości, ale również na materiale wykonania. Im większa masa pojazdu, tym mieszanka, z której produkowane są opony, musi być bardziej wytrzymała i trwała. Posiadacze samochodów, zwłaszcza ci początkujący, niejednokrotnie miewają problemy z właściwym dopasowaniem opon do samochodu. Określenia takie jak na przykład „opony 175 65 r14” nie są im znane, a nawet brzmią bardzo obco. Jednak zasięgnięcie informacji z odpowiednich źródeł oraz zdobyte doświadczenie umożliwia zrozumienie tych kwestii i opanowanie metody dobierania opon.Pora rokuBardzo istotną kwestią dla kupującego nowe ogumienie do pojazdu jest trwająca pora roku. Od niej bowiem trzeba uzależniać rodzaj ogumienia, jakie się stosuje. Uwarunkowanie to wynika ze sporej różnicy w warunkach na drodze, jaka występuje pomiędzy okresem letnim a zimowym. Przede wszystkim należy przywiązywać dużą wagę do tego, jakiego ogumienia używa się w zimie. Wtedy bowiem warunki drogowe są szczególnie ciężkie z uwagi na oblodzoną nawierzchnię. Opony zimowe pomagają w niwelowaniu następstw niekorzystnej pogody, minimalizując tym samym ryzyko poważnego wypadku w wyniku wpadnięcia pojazdu w poślizg.

Wielkość opon
Istotnym elementem jest właściwy rozmiar ogumienia.

Jeśli publikowany artykuł jest dla Ciebie pasjonujący, to spójrz także na pomocne materiały (https://francraft.com/szklolenia/), które zawierają absorbujące informacje - na pewno Cię wciągną zupełnie!

duża liczba kierowców nie zna tej wartości dla swojego samochodu i nie wie, jak się ja uzyskuje. Trzeba dodać, że w przypadku kupowania nowego pojazdu w salonie, opony w nim będą zawsze właściwie dobrane. Można je później traktować jako wzór do kupna nowych opon. Na rozmiar opony składa się parę różnych parametrów, przykład to opony 215 65 16. Wartość tę można odczytać na przykład przy wlocie paliwa każdego pojazdu. Najlepiej jest też ją podać przy nabywaniu nowego ogumienia, co pomoże w zaoszczędzeniu czasu.

Tags: ogumienie, problemy, pojazd, Rozmiar, poślizg, niebezpieczeństwo