Smary stałe mają wielkie zastosowanie w rozlicznych przemysłach i najwyższą klasę

Posted on 02/06/2022 8:10am

Wielokierunkowe przeznaczenie smarów stałych oraz ich własności mają duże znaczenie w rozmaitych przemysłach. Są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, a również w produkcji maszyn. Ich właściwości są ogromnie wielokierunkowe, bo chronią przed korozją, zapieczeniem czy też brudem, itp.


smary przemysłowe
Smary stałe są niezbędne wszędzie tam, gdzie żądane jest długofalowe utrzymanie środka smarowego w węźle tarcia. Dzięki zagęszczaczu zastosowanego w smarach unormowana jest faza płynna co nie pozwala jej na ścieki m.in. z spoin, łożysk czy taśm zębatych. (total oleje) Wybór właściwego smaru z zagęszczaczem posiada wielkie znaczenie, dlatego że smary działają w rozlicznych warunkach jeżeli chodzi o temperaturę, szybkość, wytrzymałość docisku części trących, itd. Obecnie w zakładach są wykorzystywane smary litowe jako kompleksowe zastosowanie w elementach takich jak łożyskach tocznych, łożyskach ślizgowych, różnorodnego typu przekładniach czy też złączach, prowadnicach ślizgowych oraz zębatych. (Smary Kluber) Mają dobrą wytrzymałość na wodę oraz duże temperatury, zaś praca z użyciem tych smarów jest w obrębie niskich oraz średnich obrotów. -


silnik
Author: Yahya S.
Source: http://www.flickr.com
Smar molibdenowy stosowany jest do wyższych obciążeń oraz niższych zakresów obrotów. Stosowane są do sprężyn w wiatrówkach, doskonale wyrównuje wibracje. Natomiast smary miedziowe są doskonałe dla nadzwyczaj wysokich temperatur. Stosowane są do zabezpieczania sworzni, gwintów, nakrętek i śrub, łączników rur kolektorów termicznych, układów wolno poruszających się narażonych na wysokie temperatury w przemyśle ciężkim. (Smary przeSmary przemysłoweilikonowe stosowane są na styku przeróżnych odmian tworzyw, metalu, ceramiki, kauczuku, itp. Odporny jest na aktywność wody, wykorzystywany także jako środek dzielący. Smary wapniowe z uzupełnieniem pyłu grafitowego stosowany jest natomiast do smarowania elementów narażonych na czynniki atmosferyczne oraz znaczne obciążenia. Jak zauważamy smary stałe posiadają wszechstronne zastosowanie i mają duże własności do pracy w różnych warunkach.

Tags: woda, ceramika, praca, smary