Każdy, kto jedzie do Austrii, powinien zakupić winietę

Posted on 14/06/2022 12:49pm

Austria to fantastyczny kraj, który powinniśmy wciągnąć na listę wakacyjnych kierunków. Powinniśmy jednakże poczytać co nieco o winietach.


Na zapytanie, czy winiety w Austrii są konieczne, spodziewamy się z pewnością usłyszeć odpowiedź potwierdzającą.


kosmetyka


ceny winiet austria
Author: WymianaOpon.pl
Source: WymianaOpon.pl


Jest to jednak nieprawda. Winiety w Austrii z prawnego punktu widzenia nigdy nie były obowiązkowe. Jednakże w normalnym życiu oznaczałoby to, że nie bylibyśmy w stanie jeździć żadnymi autostradami i drogami ekspresowymi. Zatem obowiązku nie ma, ale każdy zdrowy na umyśle człowiek winietę kupi, żeby nie musieć poruszać się tylko wiejskimi szosami. Jeśli interesują nas ceny winiet Austria posiada stosunkowo łatwą rozpiskę. Dzieli się ona na rodzaj pojazdu oraz okres ważności winiety. I podążając tą segregacją, mamy możliwość nabyć winietę na motocykl albo na samochód (zobacz zestaw naprawczy do pompowania kół) do 3,5 tony (nawet jeżeli ma przyczepkę). Czas obowiązywania to 10 dni, 2 miesiące i 12 miesięcy. Dla pojazdu dwuśladowego ceny w obecnym roku prezentują się tak: 9 euro za 10 dni, 26,20 euro na 60 dni i 87,30 euro za cały rok. Jest to dość niewielka opłata, jeśli porównamy Austrię chociażby z jej południowym sąsiadem — z Włochami. U nich opłaca się bramki każdorazowo za przejazd autostradą (jak w Polsce) i trasa z z jednego krańca kraju na drugi autostradą wynosi mniej więcej 60 euro.
Nowością przy austriackich winietach jest to, że od stycznia 2018 roku można nabyć je w wersji elektronicznej, a nie jak do tej pory wyłącznie naklejki. Obecnie obie wersje są prawomocne. Nie różnią się one w żaden sposób ceną, więc mamy możliwość wybrać ten rodzaj zakupu, który będzie dla nas lepszy.

Tags: podróż, wygląd, motor