Jakie są filtry w samochodzie i które z nich są najważniejsze? Jakie posiadają właściwości?

Posted on 17/10/2023 7:11am

W aucie istnieje sporo przeróżnych filtrów, które od czasu do czasu musimy wymieniać. Jak zaniedbamy takie zabiegi, to możemy mieć problemy z działaniem samego samochodu, zaś awarie konkretnych części mogą generować duże koszty napraw w renomowanych serwisach samochodowych.

Są przeróżne filtry, nie w każdym samochodzie są na przykład filtry do klimatyzacji, lecz i tak jest całkiem powszechnym zastosowaniem. Idź do: Najbardziej znane są natomiast filtry powietrza i to na nich skupimy się w tym artykule. Filtry takie aktualnie robione są w ten sposób, by pasowały do odpowiednich modeli silników.

Nie czekaj już - zweryfikuj propozycję (http://autoskuppoznan.com.pl/), jaką dla naszych klientów wymyśliliśmy. Uwzględniliśmy wszelkie oczekiwania naszych konsumentów!

Odznaczają się specyficznymi kształtami obudowy oraz wymiarami wkładów. Najistotniejszym zadaniem tego rodzaju filtra jest zatrzymywanie przedostających się nieczystości w specjalnym materiale o nierównej, jak i nieco włóknistej strukturze. Materiał, który znajduje się w filtrze powietrza jest z pewnością mało wrażliwy na zmoczenie wodą, a także olejem.
wnętrze samochodu, podniesiona maska
Author: Marcus Balcher
Source: http://www.flickr.com
Do tego jeszcze ma odpowiednią przepustowość, jest ona zależna od grubości włókien oraz gęstości ich splotu. Filtr taki nie działa wyłącznie jak sitko, lecz wykorzystuje w swym funkcjonowaniu także zjawiska fizyczne, takie jak bezwładność, która odrzuca drobiny pyłów na zewnątrz zakrętów pokonywanych przez bardzo malutkie strużki powietrza, a do tego różne siły, które przyciągają odwirowane pyłki do włókien. Tego typu funkcjonowanie powoduje, że filtr powietrzny jest niesamowicie skuteczny, bardzo dobrze wyłapuje wszelkie nieczystości, także te bardzo małe, jakie w trakcie wolnego ruchu mogą przenikać przez otwory struktury materiału, znajdującego się w filtrze. Jak filtr powietrzny jest brudny, sprawia to, że silnik wydziela do atmosfery całą masę szkodliwych związków chemicznych. Dowiedz się więcej o filtrach sprzedawanych przez firmę IOW TRADE.

Mało tego, w niektórych przypadkach mogą powstać zakłócenia w równomierności pracy silnika, jakie spowodowane są wzrostem oporów ssania powietrza. Bardzo często
używane są suche wkłady filtrujące wykonane ze specjalnego, porowatego materiału - papieru. Filtr taki jest skuteczny, należy go na pewno wymieniać. Zachowuje on własne właściwości filtracyjne w przedziale przebiegu 20-40 tysięcy kilometrów. Powinniśmy podkreślić, że takie wkłady filtrujące są jednorazowe, dlatego po ich wymianie należy je wyrzucić.

Tags: samochód, pojazd, awaria