Jak kupić cztery kółka i na tym nie stracić, czyli parę rad dla kupujących

Posted on 26/07/2015 7:18am

opony samochodowe
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
W dwudziestym pierwszym wieku wybranie odpowiednich opon do ciągnika nie bywa zwyczajowo kwestią łatwą. Czy warto kupować opony mniej znanych marek czy raczej firm docenianych na świecie? Aby dobrze wybrać najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem, poznać marki robiące na przykład opony do Ursusa (http://www.hurtopony.pl/opony-do-ciagnika-ursus-model-C,360.html). Zadbanie o trwałe i wysokojakościowe opony do ciągnika przystosowane do wszelkich warunków pogodowych i ciężaru bywa co jakiś czas niezbędne. Niestety, w natłoku firm zajmujących się dystrybucją opon łatwo się pogubić, trzeba więc przyjrzeć się propozycjom opon polecanych przez specjalistów. W większości wypadków przydaje się również odpowiednia rada przy doborze samych opon, gdyż sprawa ta nie zawsze bywa banalna. Opony do ciągników rolniczych i innych takiego rodzaju machin wybierać warto z głową, uwzględnić przy tym koniecznie ciężar danego pojazdu.

opony
Author: Levente
Source: http://www.flickr.com
W sieci ,a również komisach można znaleźć sporą liczbę ofert sprzedaży używanych pojazdów. Jak się w tym gąszczu nie zgubić? Jeśli decydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto znaleźć opinie innych użytkowników na jego temat. Nie jest o to trudno, ponieważ w internecie istnieją różne fora, gdzie dostępne są takie opinie. Jest to bardzo pomocne w zidentyfikowaniu potencjalnych problemów, jakie mogą na nas czekać po zakupie. Dzięki temu możemy uniknąć kosztownych niespodzianek. Warto też sprawdzić ofertę konkurencyjnych modeli.

Może się okazać, iż będzie bardziej atrakcyjna. Jeżeli będziemy mieć już rozeznanie, następnym krokiem będzie selekcja kilku propozycji, którymi będziemy zainteresowani. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na proponowane ceny. Jeśli cena za samochód jest dużo niższa od pozostałych ofert, wtedy musimy zachować szczególną ostrożność. Jest wysoce prawdopodobne, że poprzedni właściciel po prostu chce się tego pojazdu pozbyć, gdyż wymaga dużych wydatków. Zdarzają się okazję, lecz nie warto ulegać emocjom i dokładnie sprawdzić taki samochód przed dokonaniem zakupu.

Kiedy wybraliśmy już parę ogłoszeń, jakimi jesteśmy zainteresowani, wystarczy już tylko umówić się ze sprzedającymi na oględziny. Obowiązkowo musimy odbyć jazdę próbną, podczas której sprawdzimy, czy podczas jazdy nie dzieje się nic niepokojącego, wypróbować pracę układu kierowniczego. By mieć pewność, że z silnikiem jest wszystko w porządku, pojedźmy do warsztatu. Koszt sprawdzenia auta również o tym aby sprawdzić, w jakim stanie są opony. Wybierając opony, trzeba pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeśli opona jest określona jako 195/65 R15 91H, to: „195” będzie oznaczać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą ściśle związane: indeks nośności może określać największe obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h).

Z kolei indeks prędkości opisuje nam największą dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu wskazanym przez indeks nośności. Jednakże omówione tutaj zabezpieczenie to najzwyklejsza inwestycja w ogumienie nowe. Ogumienie można nabyć już wcześniej, dzięki czemu będziemy mogli przeznaczyć na nie mniej pieniędzy, dlatego że będziemy mieli lepszy wybór, więc i możliwe będą niższe ceny. Czasem można zamówić opony o innych rozmiarach. Przykładowo na lato używać opon mniejszych, a w czasie sezonu zimowego korzystać opon większych. Tak oto na sezon letni posiadać opony 185 65 14, a na zimę opony 195 65 15. Niestety przy takiej sytuacji musimy nabyć również dwa komplety felg. Zestawienie tych dwóch parametrów to nic więcej jak oznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia które wynikają z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa najmniejsze wymagania w tej sprawie, więc trzeba się ich trzymać.

Tags: opony, ciągnik, Kupno, Auto, ogumienie, ceny, producent