Czy zaprawę tynkarską możemy przygotować samodzielnie i co jest w tym celu potrzebne?

Posted on 05/07/2022 9:52am

Dziś do tynkowania możemy wybrać gładź, gips albo tynk. Wszystkie te surowce można używać na ściany wewnętrzne. Początkowe pociągnięcie wałkiem lub pędzlem musi być jednak poprzedzone odpowiednim przyszykowaniem podłoża, które ma być wytynkowane.




O tym, jaki tynk wewnętrzny wybierzemy, decyduje nie jedynie jego koszt, lecz również to, jak mają wyglądać pomieszczenia po otynkowaniu. Bardzo ważne jest również to, czy tynkarska zaprawa będzie nadawać się na podłoże, na jakim ma być ona położona. Tynkowanie tynkiem tradycyjnym jest tańsze niż tynkowanie tynkiem gipsowym.

Kiedy będziesz potrzebować dodatkowych informacji na wątek podnoszony w powyższym wpisie, to wejdź tu taxi Wrocław tanio - z pewnością te artykuły też Cię zainteresują!

Takie początkowe szacowanie kosztów niestety może się odmienić szczególnie w takiej sytuacji, gdy chcemy uzyskać niezwykle gładką powierzchnię cementowo-wapiennego tynku podobnie, jak to jest w przypadku tynku gipsowego. Tradycyjny tynk należy dodatkowo wygładzić co z kolei podwyższa wydatki oraz okazuje się na finiszu, że tynk cementowo-wapienny był o wiele bardziej kosztowny niż gipsowy. Tynki cementowo wapienne przygotować można samemu. Można by także wykorzystać gotową mieszankę pakowaną w worki. Przygotowanie tynku przy użyciu betoniarki zdaje się sposobem tanim i łatwym, gdyż wystarczy mieć cement, piasek, wapno i wodę.


motocykliści


Jednak okazuje się w praktyce, że wykonanie tynku samodzielnie potrzebuje pewnej wiedzy oraz stosowanie się do pewnych reguł. Kiedy chcemy uzyskać dobrą zaprawę, musimy niezwykle starannie dobrać proporcje wszystkich składników, co na placu budowy jest bardzo trudne oraz uciążliwe. Dużo prędszą metodą na uzyskanie właściwej jakości tynku, jest dobranie przygotowanych fabrycznie suchych mieszanek cementowo-wapiennych, które mają dodatki uszlachetniające.




Zadanie takich tynków, to zapewnienie zaprawom tynkarskim plastyczności oraz odpowiedniej przyczepności ich do podłoża. Dobrymi podłożami pod tynk cementowo-wapienny są podłoża mineralne czyli z betonu komórkowego, cegły ceramicznej i płyt wiórowo-cementowych.

Tags: materiał, prawo, drogi, cena, koszty